Výprava do neznáma brezen 2003


1.3.2003
Sobota
Po nekolika tydnech jsme opet naskocili do pracovniho procesu. S Devonem jsme byli domluveni, ze v Hi-Tecu dodelame posledni stenu a zachod. Nechteli jsme moc pospichat, takze nam to zabralo cele dopoledne. Kolem poledne se, jak jinak nez u Toma, zastavil Roy, ktery nam nabidl praci na BBQ. Jeli jsme do jeho noveho domu, kam se chysta prestehovat. Jel s nami i Chris, ktery dela u Toma v servisu. Ten jel ovsem pouze jako radce a konzument piva. Odstranovali jsme krovi a par stromu. Jejich koreny jsme vytrhavali autem, coz se zpocatku zdalo jako nesmysl, ale nakonec se pick-up 4x4 ukazal jako zdatny pomocnik. Kolem pate hodiny jsme skoncili, ale jelikoz s nami byli velice spokojeni, museli jsme se zdrzet dalsi dve hodiny a urazit par budiku. Dnesni kvalitni praci jsme si zajistili dalsi praci do budoucna. Roy je instalater a mel by pro nas dost prace, jak ve firme, tak doma na baraku. Jeho zena je puvodem ze Svycarska a ma firmu na hlidani psu. Zda se, ze je bude chodit vencit Petka s ni, jelikoz v nem objevila milovnika zvirat. Aspon se nebude nudit a nebude mu tady bez Karla smutno.

2.3.2003
Nedele
Na dnesek jsme byli domluveni s Iwonem, ze odpracujeme zase cast najmu. Zajeli jsme k nemu domu, kde mel narezanou hromadu krovi a trni. Nasim ukolem bylo tuto hromadu nalozit a odvezt na nase zname smetiste. Doma jsme jeste porezali vsechny kere a kroviny, takze mame zase na tyden pokoj. Vecer si Karel zabalil na zitrejsi cestu. Zitra rano se musi dostat do Oaklandu. Jelikoz ma smer popsany od stanice metra, rozhodl se jet hromadnou dopravou. Tu stanici by jsme asi tezko hledali autem, obzvlaste kdyz jsme v Oaklandu jeste nikdy nebyli. S Petkou vecer urazili nejake to pivko na rozloucenou, kdovi kdy se uvidi.

3.3.2003
Pondeli

Zabi dum

Amber
Rano jsme vstavali po sedme hodine. Autobus, ktery mel Karla odvest do mesta na metro odjizdel v 8:50. Dobalil si zbytek poslednich veci, nastesti se vsechno vcetne maleho batohu veslo do krosny, a vyrazil na autobus. Petka ho byl vyprovodit az na zastavku.

Cesta (Karel):
Nastesti se me hned na zastavce ujal jeden pan a poradil mi, kde mam ve meste vystoupit, abych to mel co nejblize na metro, kteremu se zde rika "Bart". Dokonce mi pomohl koupit v automatu listek (to bych snad zvladnul sam). Jako na potvoru zakoupeny listek nefungoval, veskere kontrolni a bezpecnostni prvky zklamali a tak mi v kancelari museli napsat papirek, ze jsem zaplatil aby me na druhem konci pustili ven. Do cilove stanice MacArther jsem se dostal bez problemu, az na to ze jsem do posledni chvile nevedel, jestli jedu spravnym vlakem. Vyrazil jsem na pesi pochod k domu, kde jsem se mel sejit s Amber. Podle popisu to vypadalo jako petiminutova prochazka, ale byli to minimalne dve mile mestem. Fialovy dum s zabou na zaprazi jsem opravdu prehlednout nemohl. Nebyl naruzovely nebo do cervena, jak jsem puvodne predpokladal, byl opravdu site tmave fialovy a na verande visela obrovska zelene zaba. Otevrit mi prisel divoce vypadajici clovek, trochu jako Rumcajs. Pozval me dal, ze pry Amber najdu nekde v zadu. Dum byl dost plny neporadku, na pocmaranych stenach a stropech viseli vetsinou neidentifikovatelne obrazky, koralky a ruzne dalsi veci, ktere se normalne vyhazujou. Podobne vyhlizela i podlaha. Vsude se pohybovala spousta zvlastnich lidi a mezi tim pes kocka a male deti. Amber jsem nasel kupodivu bez problemu, neco mezi Ronjou (dcerou loupeznika) a cirkusackou. Na hlave dredy, na sobe zaplatovane seknu a tricka, cela tak trochu usmudlana a spinava, ale jinak docela sympaticka. Rekla, ze jeste musi vyridit nekolik telefonatu a poslat nejaky fax, tak at se zatim porozhlednu po dome.
Domu se rika "Frog house" a zije tu komunita lidi dost tezko zaraditelnych do nejake skupiny, aspon ja to neumim. Pripominaji trochu cirkusaky, kteri ovsem uz necestuji v maringotkach, ale rozhodli se usadit. Pouze nekteri se stale premistuji (pouzivaji vsechny mozne druhy levne dopravy) mezi podobnymi misty jako tohle. Jednim z prikladu je taky Amber, ktera je tu jen na chvili a ted se vraci do St. Louise Missouri vratit auto. Pozdeji jsem se od ni dozvedel nekolik dalsich zpusobu a rad jak levne cestovat po USA. Od klasickeho stopovani a jezdeni s nakladaky (coz se zda pomerne uspesne) nebo levnymi autobusy, az po naskakovani na nakladni vlaky. Sama se zivi ruzne, jak mi by jsme rekli z ruky do huby, dokonce byla nekolikrat i u cirkusu (coz me moc neprekvapilo) hraje na tahaci harmoniku a tancuje s ohnem, pry se ho ale jeste nenaucila polykat.
Cela spolecnost se pripravovala na zitrejsi Mardi Gras. Tezko vysvetlit co to presne je, kazdy to popisuje trochu jinak a hlavne se pry lisi Mardi Gras tady a v New Orleansu. Nejlepe by to asi slo prirovnat k nasemu Masopustu. Pruvod s maskami, kde jsou vsichni veseli, coz je z casti zpusobeno pivem a z casti travou. Kazdy v dome si pripravoval nejakou masku a nekteri dokonce alegoricke vozy. Rikali mi, ze bych si mel pripravit taky nejakou. Odpovidal jsem, ze vecer bohuzel odjizdim do Nebrasky, takze se zitrjsi oslavy nezucastnim. To jsem se ovsem mylil. Amber mela trochu jine plany, presneji receno zadne plany nemela a vetsinou cekala jak to dopadne. Snazila se mi to pravdepodobne sdelit e-mailem, jak jsem pozdeji zjistil, ktery mi ovsem prisel tak v dobe, kdy jsem v Oklandu vylezal z metra. Smiren s novou situaci, pomahal jsem mistnim dokoncit jejich projekty (jak je honosne nazyvali): Oblect kolo, aby vypadalo jako krysa, Postavit na karce Sochu Svobody s hlavou ovazanou arabskymi satky, Umistit obrovskou zabu na golfove vozitko a Natrit ohromny sud od ropy, z ktereho se zitra bude cepovat pivo. Nakonec jsem jeste Amber vecer vypravel pohadku o Jenickovi a Marence, protoze se pry zajima o Ruskou carodejnici Babu Jagu. Vysvetlil jsem ji, ze my taky mame Babu Jagu a veskery princip vsech pohadek s ni, je zalozen na jedinne myslence. Baba je proste blba a prestoze se ji to uz muselo mnohokrat stat, vzdycky si sedne na lopatu a necha se hodit do pece. Spal jsem v "pokoji pro hosty" (hodne nadnesene) na ne moc seriozni madraci, snad me spacak uchrani.

Petka mezitim poznaval, jak tezke je zit bez Karla. Vyridil par telefonu a domluvil si praci, bohuzel az na patek. Roy totiz vypada jako clovek, ktery ma sice hodne prace, ale bude se muset neustale upominat. Take mluvil s Jimem, ale jeho stavba, pry zatim nepokracuje.

4.3.2003
Utery

Dopoledni maly pruvod

Velky pruvod
Cesta:
Vstaval jsem az kolem devate hodiny. Za deniho svetla vypadal muj "pokoj pro hosty" jeste o neco hur nez za tmy. Sbalil jsem si veci a naivne je nalozil do auta. Posledni plan, ktery Amber mela, bylo vyrazit nekdy odpoledne po zahajeni oslav. I tento plan se behem dne jaksi rozplynul. Lide v dome postupne vstavali a dokoncovali svoje alegoricke vytvory, kostymi a masky. Prisla rada i na mne a i ja jsem dostal jeden nadherny kostym.. Bylo to cerne elasticke body s kridelkama na rukou, takze jsem vypadal jako batman ve spodkach, pres to zluty zavoj a na hlave skautskou cepici posazenou jako rusky vojak. Jeste po me chteli, abych jel na koleckovych bruslich, ale ty se nastesti behem noci ztratili (asi si je vzal nekdo jiny). Tak jsem aspon udelal neco pro sve zdravi.
Prvni casti oslav bylo se premistit k domu jednoho z organizatoru, kde byl sraz a pripravena svacina v podobe marihuanovych palacinek, byli to takovy kolacky (asi nejpresnejsi preklad). Odtud vyrazil pomerne velky a hlucny pruvod mestem. Zastavoval se na ruznych mistech a kolemjdoucim se rozdavali koralky, ruzne jine darky a nalejvalo pivo. Dostal jsem za ukol tlacit jiz zmineny papirovy sud s ukrytym pivem, ktery byl naaranzovany na voziku ze samoobsluhy. Sud mel z boku pupicku, kterou se muselo neustale pumpovat, protoze neustale chtel nekdo pivo. Navic byl k sudu potreba ridic, protoze jsem pres nej nevidel a nemel jsem vubec tuseni, co se deje prede mnou. Pivo to nebylo jen tak ledajaky, ale domaci a bylo opravdu dobry. (A kolik ho vecer jeste zbylo) Tak to slo cely zbytek dne. V jednom parku se dokonce vyndali hrnce a rozdavalo se kolemjdoucim i kolemlezicim jidlo. Pocasi se opravdu vydarilo, cely den bylo nadherne slunecno a teplo. Zpet do zabiho domu jsme dorazili az za tmy.
Zda se ze odjezd se opet o den posunul.

Jelikoz nemel Petka zadnou praci, zajel se podivat za Tomem do servisu. V servisu byl pouze Chris, protoze Tom se stehuje. Zajel tedy k Tomovi, aby mu nabidl svoje sluzby. Domluvili se az na zitra a dnesek venovali pouze vyprazdnovani lednicky, ktera byla preplnena budiky, coz jim obema dost vyhovovalo.

5.3.2003
Streda

Auto
Cesta:
Vzhledem ke vcerejsim oslavam se dneska vstavalo o neco pozdeji, ale kazdopadne se nam pred polednem podarilo vyrazit na cestu. V "Zabim dome" jeste skoro vsichni spali, takze se to obeslo bez zbytecneho louceni.
Meli jsme pred sebou temer 2000km do Sidney a Amber jeste dalsich tisic do St. Louise Missouri. Jeli jsme cely den a kus noci, stridali jsme se v rizeni a az na benzin a podobne, jsme skoro nestaveli. Cestou se toho moc nestalo, ani krajina se moc nemenila. Je az neuveritelne, jak muze byt nejaka zeme tisic kilometru uplne stejna bez vyznamne zmeny. To nastesti doma nemame (v Cechach). Obcas byla cesta lemovana kopci a zacinal se objevovat snih, ale to bylo tak vsechno, co narusovalo zlutou jednotvarnost krajiny. Krasny byl zapad slunce, ale ten byl bohuzel jenom jednou za den. Vecer se zacal zvedat vitr a ve Wyomingu se objevil snih na silnici. Asi ve dve rano jsme dojeli k ceduli, ze je dalnice zavrena a bude otevrena az rano. Asi z duvodu silneho vetru a snehu. Zajeli jsme na odpocivadlo, kde stalo uz asi sto kamionu, kteri pravdepodobne cekali na to stejne co my. Tam jsme si take ustlali v aute.
V aute je neco jako postel, za zadni sedackou, pro jednoho hodne skrceneho cloveka. Druhou moznost nabizela primo zadni sedacka, pro druheho hodne skrceneho. Tohle auto je temer totozny typ jako nase, akorat je o kus kratsi, nema vsechny ty elektricke vymozenosti a nema overdrive. Kazdopadne po dalnici se s nim taky jezdi dobre a ma slusnou spotrebu. Behem cesty me zacalo opet bolet v krku a hlava, jak jinak, ted kdyz se to "zrovna" hodi.

Petka se v devet rano sesel s Tomem v jeho servisu a spolecne jeli k nemu. Prestehovali nekolik skrinek, postel a televizi. Tom si nepotrpi na zadne zbytecnosti, takze toho moc nebylo. To nejhorsi Petku vsak teprve cekalo. Bylo to myti oken a koupelny, tyto veci totiz nebyli nikdy, za deset let Tomova bydleni zde, cisteny. Po trech hodinach statecneho boje bylo vyhrano a patricne se to muselo oslavit, jak jinak nez budiky. Potom jeste zajeli pro novou sedacku, ktera ma asi pro Toma nejvetsi cenu, protoze na ni lezi a diva se na Tv, kdyz je nahodou doma.
Doma nasel vzkaz od Ala, ktery by zitra potreboval pomoci s necim na zahrade. Zajel tedy k Tomovi do servisu pro potrebne naradi, aby se rano nemusel zdrzovat. Vecer si navic musel strhnout nehet, ktery se mu ani po mesici nechtel zahojit, takze doufa, ze se mu to nezaniti.

6.3.2003
Ctvrtek
Cesta:
Kdyz jsme se rano probudili, tak skoro vsechny kamiony uz byli pryc podle cehoz jsme usoudili, ze dalnice je jiz otevrena. Jen policie objizdela opozdilce a vyhanela je pryc na dalnici. Misto, kde jsme spali nebylo totiz parkoviste, ale vypadalo jako prekladiste sterku. Vyrazili jsme na dalsi cestu, meli jsme pred sebou jeste tak 5 hodin cesty (teda ja).
Do Sindey jsme dorazili po poledni. Doma jsme zastihli Coleen, ktera nas uvitala, pozvala nas dal a rekla, at se chovame jako doma, jak jinak. Nabidla Amber, at si odpocine a jestli chce, at zustane do zitra, preci jenom ma pred sebou jeste kus cesty. Hlavne ji chtela dostat do sprchy a hodit ji nepozorovane obleceni do pracky. Nakonec k tomu nedoslo a Amber jeste na vecer odjela dal na vychod.
Az do noci jsme si povidali s Coleen a Jerrym (jeji manzel). Je hodne zvedava na nazory jinych lidi (hlavne cizincu) na nynejsi situaci v Iraku a hlavne se pta proc Evropa nema, vzhledem k teto otazce, rada Ameriku. Pak jsem se jeste zastavil u Hausmannu, ale doma byl jenom David. Sel jsem si lehnout a citil, ze stravim opet nekolik dni v posteli.

Petka pred osmou vyrazil do Sonomy, kde mel pred Safewayi sraz s Alem. Al uz na nej cekal a spolecne vyrazili do Temelece, asi 5 mil od Sonomy, kde Al bydli. Temelece je mala vesnicka asi se 300 domy a bydli zde prevazne starsi lide, takze je vsude neuveritelny klid. Rozbourali starou verandu a dolovali ze zeme betonove pilire, coz byla dost narocna prace. Kazdy pilir vazil 300liber a bylo jich 24. Odvazeli je na skladku, tentokrat vsak ne na nasi dobre znamou v San Rafael, ale kamsi v okoli. Behem odvozu se dozvedel, ze Al uz nepracuje, je mu 63 let. Ma zenu, tri deti, pet vnoucat a dokonce jiz prvniho pravnuka, takze je opravdu mlady praded. Byl viceprezident pojistovaci firmy a procestoval vsechny staty USA. Rika, ze nejkrasnejsi je Aljaska, ale ze v Kalifornii je vse nac si clovek vzpomene. At uz je to priroda, kultura, sport..... Ma zajimavy konicek, sbira stare automaty (vsechny jsou funkcni ), ktere jsou jeste manualni. Ma jich doma desitky a nektere jsou stare pres dveste let. Hodnota techto stroju je nevycislitelna, nektere jsou jedny z poslednich na svete a stoji desetitisice dolaru.
Cestou domu zastavili Petku prislusnici na motocyklech. Chteli videt vsechny potrebne doklady a chteli vedet, proc nemel pasy. Nastesti v aute byly kopie nasich pasu a ridicaku, takze tato cast dopadla dobre. Vetsi obavy mel vsak z dokladu o vozidle, ktere jsou na cizi jmeno a navic nemame emise. Po vysvetleni, ze je cizinec a auto ma jenom pujcene, se vse overilo a nastesti take dopadlo dobre. Jedinna stinna stranka tohoto setkani byla pokuta ve vysi 30$ a domluva, ze v Kalifornii musi mit bezpecnostni pasy kazdy zapnute a at si dava pozor.
V Sonome potkal take Jima, ktery kupodivu projevil opet zajem o nase sluzby. Jelikoz je ale domluven na zitra s Royem, zdvorile odmitl s tim, ze se ozve.

7.3.2003
Patek
Rano Petka zajel k Royovi a pustil se do pripravy parkoviste. Musi vyhloubit jamu asi 30cm hlubokou, rozmery zhruba 10*5, takze to zabere nekolik dni. Pri praci ho chodi dokonce pozorovat srnky, ktere jsou zde premnozene, jelikoz se nesmi strilet. Cestou z prace se zastavil u Toma v servisu, protoze se zde konala mensi party na pocest Tomova zemreleho otce, ktery mel dnes pohreb. Zde bylo asi tricet lidi, a tak se zdrzel az do pozdniho vecera a snazil se procvicovat anglictinu, coz mu ale jde cim dal tim hure.

8.3.2003
Sobota
Prace u Roye ubiha opravdu pomalu, navic je pres den 25 stupnu, takze si jeste spalil zada. Vecer zasel do 2 a.m., kde ho mel vyzvednout Luk. Spolecne meli vyrazit na obrovskou party, ktera byla nekde v San Rafael. Kde presne se nedozvedel, jelikoz si dal jedno pivko a sel radsi domu spat.

Karel se behem obou dnu lecil v posteli a vyuzival pohostinosti pratel z Nebrasky.

9.3.2003
Nedele
Nachlazeni a bolest hlavy postupne polevuje, ale presto jeste Karel zustava vetsinu dne v posteli.

Petka pojal i nedeli pracovne a dodelal vse potrebne k priprave parkoviste. S Royem byl puvodne domluven i na dalsi dny, ale presunulo se to az na konec tydne, takze podobna situace jako s Jimem. Navecer se zastavil Luk, prvne co Karel odjel, a vytahl Petku do Terra Lindy na BBQ. Tam se zdrzel az do noci, pri sledovani videa. V prubehu vecera se domluvil s Jimem na zitrejsi praci, takze se uvidi.

10.3.2003
Pondeli
Karel se uz dneska citi lepe, takze zacal napravovat resty v deniku, ktere se zatim nastradali. Taky zacal na Internetu vyhledavat moznosti zpatecni cesty. Odpovedel na jeden inzerat na Rideshare, ale jinak nic konkretniho zatim neobjevil.
Vecer se zastavil u Hausmannu. Povidali si prevazne o vecech, ktere se staly behem deviti let, co se nevideli. Oni vypraveli hlavne o vnoucatech a ukazali mu asi tisic jejich fotek. Taky vypraveli o obou synech (Carl & Joel), kteri jsou na zakladnach pripraveni na pripadny odlet do Iraku. Rekl bych, ze Stredo-zapad citi valku s Irakem daleko vice nez zapadni pobrezi.

Petka mel sraz s Jimem v devet na stavbe, ale podle Jimova zvyku, tam cekal temer hodinu zbytecne. Venovali se priprave plochy na budouci travnik a nasledne seti travy, jelikoz koncem tydne ma prset. Prace ubihala pomerne rychle, jelikoz Jim privezl i sve dva syny, kteri meli ve skole prazdniny.

11.3.2003
Utery
Karel dal sleduje na Internetu moznosti cesty zpet na zapadni pobrezi. Dokonce se pokousi rozhodit site i zde v Sidney, kde by se mohl take najit nekdo, kdo se chysta cestovat vhodnym smerem. Mimo to se snazi do sebe dostat co nejvice vitaminu, aby dosahl co nejlepsiho zdravotniho stavu. Nastesti i tady v Nebrasce pocasi lidem preje a teploty se pres poledne vysplhaji i na 15 stupnu. Na druhou stranu tu zase fouka pomerne silny vitr.

Petka zazil dalsi typicky Jimuv den. Ten ho mel vyzvednout v sedm rano. V osm zavolal, ze potrebuje s necim pomoci a tak Petka zajel k nemu. V pul devate se rozesli s tim, ze se sejdou za deset minut pred nasim domem, ale sesli se az po jedenacte. Petkovi to moc nevadilo a venoval se instalaci zbylych zaluzii, jelikoz mu vcera Iwon konecne prinesl vse potrebne. V praci zacli predelavat nektere casti vyztuzi, ktere neuspeli pri inzenyrske kontrole, ale moc casu jim na to nezbylo.

12.3.2003
Streda
Dneska Karel zasel s Coleen do prace a pomahal ji s resenim nekterych problemu (na pocitaci), tak aby ji priste zabrali desetinu casu, nez nyni. Alespon necim se ji muze revanzovat za jeji pohostinnost. Odpoledne byl v mistni skolce a tam pomahal instalovat v pocitacove ucebne nejaky software pro rozvoj detske tvorivosti. Maji tady na skolku pomerne slusne zarizenou pocitacovou ucebnu s asi 25-ti pocitaci. Meli potize s predchozim spravcem, ktery na pocitace, mimo svoji praci, jeste nahraval hromadu pornografie. To se vedeni asi nezdalo jako vhodna latka pro rozvoj detske tvorivosti.

Petka dneska do prace vyrazil Jimovym Fordem a Jim jel svym starsim, ktere bude prodavat. Bylo potreba jej otryskat, jelikoz bylo dost znacne zrezivele. Kdyz uz meli vypujceny kompresor a tryskaci valec, opiskovali i nekolik tramu do budouciho domu. Tramy vazily asi 500 liber(kazdy) a pri souboji s jednim z nich, Jim upadl a narazil si ruku, takze zitra bude asi volno. Stejne ma prset.

13.3.2003
Ctvrtek
Jelikoz Jimova zraneni nebyla moc vazna a pocasi nam stale jeste pralo, vyrazili jsme po desate hodine do prace. Dodelali jsme par terennich uprav a dozaseli travu. Cestou domu jsme zastavili v jedne z nejluxusnejsich ctvrti Sonomy, kde jsou domy za tri miliony dolaru a vice. Jenom za udrzbu okoli plati lide, zde zijici, pres tisic dolaru mesicne. Takze mame inspiraci. Vecer konecne prisla dlouho ocekavana boure, spatne pocasi ma vydrzet az do pondeli. S Jimem se Petka domluvil az na pristi tyden, stejne jeste nema vsechny potrebne papiry.

Coleen si Karla zvolila jako osobniho ucitele predmetu: "Neublizujte svemu osobnimu pocitaci". Vyuka by mela probihat pravidelne kazde dopoledne. Je to docela narocny ukol, skoro jako kdyz podobne sluzby provadel pro sveho tatu. Odpoledne opet zasel do skolky a pokracoval tam v instalaci softwaru a v odstranovani toho, co urcite taky rozviji detskou tvorivost a fantasii, ale asi spatnym smerem.

14.3.2003
Patek
Rano stale jeste prselo, ale dopoledne se pocasi trosicku umoudrilo. Petka se domluvil s Royem, ze jestli pocasi bude stejne i zitra, budou pokracovat v priprave parkoviste. Jelikoz se doma nudil, uvaril testoviny s krutim masem a zajel k Tomomovi do servisu, stejne jsme mu jiz dlouho slibovali, ze mu neco uvarime. V servisu se zdrzel az do vecera. Behem dne se seznamil s majitelem realitni firmy, ktery by pro nas mel take nejakou praci. Bylo by to malovani domu pred pronajimanim. Vypada to, ze prace bude opet dostatek.

Dneska mela Coleen nejakou jinou praci, takze odpadla "pravidelna" lekce pocitacove technologie. Odpoledne Karel vyrazil opet do skolky, aby mohl pokracovat ve svem poslani. Cestou se zastavil za Marilyn Hausmann, ktera dela v knihkupectvi "Na rohu" spojenem s kavarnou. Marilyn mu mela zjistit od jejiho znameho, ktery udajne jede do Californie, jestli by nevzal spolujezdce. Bohuzel leti. Taky se ji chtel zeptat, jestli nevi jakym zpusobem by sel publikovat a nejlepe prodat nas denik, ktery jsme vytvorili pred 5-ti lety na nasi ceste po USA. Bylo by zajimave, kdyby se podarilo ziskat nejake penize touto cestou. Bohuzel mu moc neporadila a poslala ho, aby se zeptal v mistnich novinach: Sidney Sun-Telegraph. Ale ani tam neuspel, pry takove veci neumi publikovat. Poradili mu, aby se pokusil zeptat na zdejsi collage (neco jako lokalni vysoka skola), ze tam by mu mozna dokazali poradit. Asi se pokusime najit nejakeho turistickeho vydavatele a aspon vyzkouset, jak ten by reagoval. Dalsi problem je, ze nas denik je zatim v Cestine a musel by se jeste prelozit. Kdyby za nej mohli byt slusne penize, tak i ten preklad by sel zaridit. Karel ma skoro cely den pristup na Internet, jak u Langdonu, tak v "praci", takze neustale hleda moznosti zpatecni cesty, bohuzel zatim bezuspesne. S nejvetsi pravdepodobnosti to vypada na stop.

15.3.2003
Sobota
Rano bylo pocasi vselijake, takze jsme se s Royem domluvili az na jedenactou. Porazili jsme jeste dva stromy a zacli pripravovat drenaze. Odpoledne dokonce vysvitlo slunicko, takze to byl docela prijemne straveny den na zahrade s mensim grilovanim k obedu. Vecer volal Roman z L.A., ze planuje pripojeni k nasi vyprave. Musi zaridit jeste nekolik veci( prodej auta ) a dorazi pravdepodobne zacatkem dubna. Zda s nami podnikne cestu po cele Str. Americe, nebo pouze po Mexiku, ale jeste nevi.

V Sidney se nic zvlastniho nedelo.

16.3.2003
Nedele
Dnes bylo dost zajimave pocasi, protoze se kazdou chvilku stridal prudky dest se slunickem. Petka se tedy domluvil s Royem na pondeli a zavolal Iwonovi, ze by mohli nalozit a odvezt, jiz drive porezane, stromy a vetve. Odpoledne se zastavil take Luk s Alexou a prilozil alespon ruku k dilu, takze vse slo vcelku rychle. Vecer chteli Petku vytahnout do Terra Lindy, kde se konal mensi rozluckovy vecer, jelikoz zitra odleta Alexa na Hawai. Tomu se moc nechtelo a radeji zustal doma. Zpatecni letenka na Havaj stoji 385$, takze sdelil tuto informaci Karlovi a zaciname o tom dost realne uvazovat. Dva tydny by se urcite "vtesnaly do naseho nabiteho programu".

Nedelni den byl jako vzdycky klidny, hodne se podobal sobote. Konecne Karlovi prisla nejaka reakce na maily rozeslane ohledne odvozu, bohuzel to je az na duben, takze moc nepouzitelne. V televizi zacali mluvit o velke bouri, ktera se zene na stredo-zapad z jihu. Mela by zasahnnout prevazne Colorado a Wyoming. To by take mohlo castecne zkomplikovat cestu zpet do San Franciska. Zatim ale pocasi zustava nadherne a odpoledni teploty se vysplhaji i na 20 stupnu Celsia.

17.3.2003
Pondeli
S pocasim to vypadalo podobne jako vcera, takze praci jsme opet o den posunuly. Pred polednem uz bylo slunecno, a tak jsme s Iwonem odvezli vetve na nasi starou,dobrou skladku v San Rafael a zasazeli nekolik novych stromku za domem. Po poledni se Petka rozhodl trochu zasportovat a vyrazil na Lukove kole za Tomem. Tento napad se neukazal jako jeden z nejlepsich, protoze kolo nemelo brzdy, a tak se z hodinove projizdky stala trihodinova muka. Castecne to bylo zpusobeno i spatnym stavem cyklistickych tras po vcerejsim vydatnem desti a Petkovym orientacnim smyslem. Po vydatnem obcerstveni u Toma (nekolik radne chlazenych budiku) se rozhodl jet domu po silnici, takze zpatecni cesta trvala pouhych 50 minut.

Konecne Karel ziskal nejakou zajimavou odpoved na hledani zpatecni cesty. Par z Chicaga (divka z Vietnamskymi rodici a Ind), ktery se chysta na cestu do San Diega. Budou sice vyrazet az koncem tydne, ale chteli by naopak neco videt, coz by zase Karel uvital na rozdil od jizdy bez zastavky. Pak probehlo jeste nekolik mailu, aby se lepe poznali. Karel nakonec objevil na strankach Greyhoundu jeste jednu alternativu zpatecni cesty. Kdyz se zakoupi listek 3 dny pred odjezdem, tak cesta ze Sidney do San Franciska stoji pouhych $69, coz je velice slusna nabidka. Taky se zasel kouknout na mistni dalnicni odpocivadlo, jak to tam vypada s kamiony a s pripadnym stopem. Parkoviste se zda pomerne frekventovane, takze by mohla fungovat i tato moznost. Ted jde o to se jen rozhodnout. Kazda alternativa ma sve pro a proti.
Vecer se prihnala boure s destem, coz vsichni oslavovali, nebot za posledni cele tri roky tady spadlo o polovinu mene srazek nez byval rocni prumer. Blizka vodni nadrz "Lake McConaughy" je plna jen ze 40% a na toto leto jsou pripravene prisne predpisy ohledne setreni vody. Hlavni omezeni bude pravdepodobne v zavlazovani, takze ze zeleneho Sidney se stane zlute mesto. Ostatne jako je cela okolni krajina. Dnes take vsichni napjate ocekavali projev presidenta, ktery dal Iraku posledni 48 hodinove ultimatum pred zahajenim valky.

18.3.2003
Utery
Dnesni mail od pripadnych spolucestujicich Karla moc nepotesil. Na ceste planujou stravit 5 dni, to by i privital, aspon by byl cas cestou neco videt. Horsi je, ze muzou vyrazit az v sobotu z Chicaga a nocovani si predstavujou spis po hotelech, nez na lavickach dalnicich odpocivadel a jidlo zase v restauracich. To samozrejmne moc neodpovida nasemu sporicimu programu. Je trochu zvlastni, proc lidi, kteri chteji utracet za hotely a podobne si pribiraji do sve Hondy Civic tretiho, aby usetrili par dolaru za benzin. Zrovna tady, kde ten benzin neni to nejdrazsi. Karel je ted na rozpacich, jestli radsi nezvolit nudnejsi, ale o mnoho rychlejsi a s aktualnimi informacemi i levnejsi cestu Greyhoundem. Greyhound se zda opravdu vyhodny, kancelar tady v Sidney je otevrena 24 hodin denne a autobus je v San Francisku za den a 5 hodin.
Boure pomalu prechazi pres stredozapad. V Coloradu napadlo 12 stop snehu. Dalnice 80 (hlavni spoj pres Wyoming na zapad) je uz od Sidney uzavrena a bude otevrena asi az ve ctvrtek. V Sidney vytrvale prsi, z cehoz maji vsichni neskryvanou radost. Ne moc vsak Karel, protoze diky pocasi temer odpada alternativa jet stopem. Vecerni telefonat, se spolucestujicimi rozhodl, ze Karel pojede Greyhoundem nebo jinym zpusobem. Chtel si jeste vecer zakoupit listek (aby mohl za 3 dny vyrazit), ale kancelar v Sidney je benzinka, ktera slouzi pouze jako zastavka a listky se zde neprodavaji. Nejblizsi misto, kde lze koupit listek je 18 mil na zapad, kam se momentalne vzhledem k zavrene dalnici bude tezke dostat. Problem je, ze si musi listek koupit 3 dny pred odjezdem a kdyz uz si ho koupi, tak nema cenu zkouset jet stopem (az by otevreli dalnici), protoze to by listek propadl.

Petka konecne vyrazil do prace. Dneska byl pridelen k parte instalateru a spolecne delali vymenu stareho litinoveho odpadu. Nove trubky se i zde davaji plastove, takze prace je dost jednoducha skladacka. Jelikoz tato prace je hlavnim zdrojem Royovi obzivy (respektive pouze jeji organizace) a Petka se pomerne osvedcil, vytvorime pravdepodobne samostatnou pracovni jednotku, az se Karel vrati.
O poledni pauzu se zastavil u Toma. Nase auto trosicku prekazelo v ceste, takze Qinntuv automechanik Lance ho musel preparkovat. Pri tom zjistil, ze nase auto neustale piska a hvizda, nikdo ale poradne nevedel proc. Rekl, ze se na to podiva. Vymenil klinovy remen a cosi utahl, takze uz mame konecne tiche vozidlo. Za opravu si rekl, ze znamosti, pouhych 15$. A i ty jsme usetrili, jelikoz Tom potreboval odvezt dvere a citil se dotceny, kdyz chtel Petka zaplatit. Odpoledne se pokracovalo v praci na Royove parkovisti, uz se rozvedli trubky na odvod vody a zacaly se zasypavat sterkem.
Vecer se zastavil Luk, takze jsme vyrazili na kulecnik do 2 a.m. Take mi rekl neprijemnou zpravu a to, ze budeme muset vyklidit a opustit nas dum. Asi dela Iwonovi tlumocnika, protoze ten se vcera o stehovani vubec nezminil.

19.3.2003
Streda

Pomnik vylodeni v Normandii
Dnes kolem poledne vyrazil Karel do 18 mil vzdaleneho Potteru. Po vcerejsim rozhodnuti, ze pojede Greyhoundem, si musel zakoupit listek 3 dny pred odjezdem, tedy co nejdriv. V Sidney je bohuzel neprodavaji, tak musel do asi desetkrat mensi vesnicky, kde je kupodivu lze koupit. Bylo to ve stare polorozpadle benzince a bylo videt, ze vypisovani listku neni zrovna jejich denni chleba. Coleen Karlovi pujcila sve auto, takze tam bez potizi mohl zajet. Dalnice je stale zavrena, ale po lokalni silnici, kde je sice take omezeny provoz, se projet dalo. V sobotu v 8:50 mistniho casu vyrazi smer San Francisko a druhy den v poledne by mel byt v San Rafaelu, ma to s jednim prestupem v Oaklandu.
Odpoledne opet zasel do skolky, vypomahat s jejich potizema a na vecer ho Coleen naverbovala ke zname domu, aby se ji take kouknul na pocitac. Musela mu vsak opet pujcit sve auto, coz urcite dela jen s nejvetsim premahanim. Jeji auto vypada v celku sportovne, ale s mistnimi rychlostnimi omezenimi je to uplne jedno. Je to ten typ prilis inteligentniho auta, ktere vas zamkne, kdyz zaradite, aby jste nahodou nevypadli, takze zacne brzo cloveku lezt na nervy. Kazdopadne se v nem docela dobre jezdi a tak Coleen navrhnul, jestli nechce autu ukazat San Francisko, ze bych ji ho tam vzal. Bohuzel, pry to prezije i bez toho.
Boure ustupuje, ale skoro cele odpoledne snezilo nebo padal dest se snehem. Nybylo to tak kriticke jako v Coloradu, kde se potykaji s velkou kalamitou, ale alespon nejaka voda. V sobotu by dalnice uz mela byt otevrena

Petka pokracoval v praci na Royove parkovisti. Nekdo musi holt vydelavat, kdyz Karel stale vyuziva pohostinosti Coleen a je pryc uz 17 dni. Vecer se zastavil u Jima, kteremu uz konecne prisly vsechny potrebne papiry a povoleni, takze by se v pondeli melo opet zacit delat.

Dnes zacala valka proti Iraku, tak mozna bude zajimave informovat o naladach a nazorech Americanu. Na zapadnim pobrezi, tedy aspon v okoli San Franciska, k valce lide pristupuji jako ke vsemu ostatnimu. Obcas se o tom mluvi, ale prilis je to netrapi. Nazory se ruzni jako vsude jinde. Na Stredo-zapade je situace trochu jina. Vnitrozemi je povazovano za vice vlastenecke, nez obe pobrezi a take velke mnozstvi vojaku pochazi prave odtud. I nekolik rodin v Sidney ma pribuzne ve valce nebo pripravene jit do valky (napriklad oba syni od Hausmannu). Vetsinou se to pozna tak, ze pred domem visi Americka vlajka. Ta se nyni vyvesuje i na mnoha jinych mistech.
Americane neprojevuji velky strach ze svetove valky a z teroristickych utoku, kterymi Irak vyhrozuje. Duveruji sve armade a bezpecnostnim silam v zemi. Daleko diskutovanejsim tematem je, proc nektere zeme (prevazne Francie) tak rezolutne odmitaji valku a dali od USA ruce pryc. Rozcarovani z Francouskeho rozhodnuti vede tak daleko, ze se zacinaji pripominat veci, jako vylodeni v Normandii, pri kterem zemrelo pres 10'000 Americkych vojaku (viz prilozeny obrazek). Vylodili se proto, aby pomohli osvobodit Francii od valky, do niz byli vtazeni. Do valky, ktera nabrala svych obrovskych rozmeru taky proto (mozna hlavne proto), ze nektere velmoci, nez aby celili zrejmemu zlu, tak se radsi rozhodli obetovat pohranici jedne male bezvyznamne zeme. Take se objevuji ruzne clanky, ktere pisi o tom: "Proc svet nema rad Spojene staty". Nekteri Americane jednoduse nechapou, jak vubec nekdo muze podporovat rezim (nebo osoby), ktery vrazdi vlastni lidi, politicke vezne i pribuzne, ktery utraci penize na zbrojeni a za vyvoj zbrani hromadneho niceni, zatimco lide umiraji na nedostatek lekarske pece.
Samozrejme i zde jsou opacne neazory. Je mnoho hlasu proti a je i mnoho demostraci proti valce. Ale aby nedoslo k mylce: pres 70% Americanu plne podporuje rozhodnuti presidenta a valku v Iraku.
Nezaujimame k tomuto zadne vyrazne pro nebo proti postaveni (my jsme ty z pobrezi), ale chteli jsme vam prinest reportaz o nazorech beznych Americanu.

20.3.2003
Ctvrtek
Po nocni bouri nebylo mozne pokracovat v praci u Roye (vsude byly obrovske louze), a tak Petka zavolal Alovi, ktery chtel pomoci s dokoncenim plotu. Tam bylo vsude take bahno, ale zdarne ho dokoncili. Jako premii za dobre a rychle vykonanou praci dostal Petka kartonek budiku. Odpoledne mel vzkaz na zaznamniku, ze prace u Jima zacne doopravdy v pondeli, a at s tim pocitame. Karluv pravdepodobny navrat v nedeli je tedy uplne presne nacasovan, praci zdar.
Odpoledne se take zastavil Luk s tim, ze mu volal Iwon. Musime jeste dnes vyklidit nas dum, takze jsme zacli stehovat vsechny veci a uklizet. Stejne se to za jeden vecer neda stihnout a Petka navic zvolil takove tempo, asi jake ma Iwon jednani, takze dnes to zcela urcite nebude. Kazdopadne ma Iwon nejake divne zpusoby, protoze neuznal za vhodne, nam tyto novinky sdelit osobne.

Karel konecne vyrazil na obhlidku Sidney, aby take udelal nejake fotky. V nasem fotaku bohuzel dosla baterie, a tak si musel pujcit fotak od Coleen, s tim, ze ona fotky naskenuje a posle. To ovsem vyzadovalo dalsi lekci uceni. Vecer vyzvedl Coleen u zname, ktera ji delala nehty. Byla to stejna, ktere byl pomahat vcera s pocitacem. Od ni byl pozvan na zitrejsi oslavu narozenin. Pote vyrazil s Coleen na veceri do mistni country restaurace, kde si dal :"Shrims all you can eat" a snedl opravdu, vse co se do nej veslo.

21.3.2003
Patek
Hned, jak Petka vstal, dodelal vse co nestihl vcera. Vsude vytrel a vyluxoval, prestehoval vsechny zbyle veci do auta a cekal na Iwona. Ten prijel z dalsimi necekanymi novinkami a to, ze musime zaplatit plyn a vodu, coz jenom za unor dela pres 200$. To, ze musime zaplatit, by nebylo az zase tak divne, ale puvodne jsme byli domluveni, ze to bude platit on. Je az neuveritelne, jak se nekteri lide dokazi rychle menit. Puvodne jsme take byli domluveni az do konce brezna, pry ale prijdou nejaci zajemci na obhlidku, takze vse musi byt prazdne a ciste. Pres tyden tam muzeme prespavat, ale nemuzeme vlastne nic pouzivat, kdyz je to totalni holobyt. I pres toto vsechno ukazal Petka dobrou vuli a pomohl Iwonovi s rozebranim a cistenim odpadu, pri tom vsak rozlomil jednu "zanovni" odpadovou trubku, takze to vypadalo jako mensi bojkot. Kazdopadne budou mit novi najemnici alespon poradne udelany odpad.
Pres vikend muze Petka bydlet u Ann v Terra Linde a pak, se nastehujeme k Tomovi do servisu, kde je mensi pokojik. Zastavil se tedy u Toma, kde vse poradne domluvili a zacli trosicku pripravovat. Odpoledne se premistil do Terra Lindy, kde musel vylozit Lukovy zapujcene veci. Tady se nic nezmenilo, akorat ze misto dvou psu zde vladnou jiz tri. Pribyl maly jezevcik, ktery je Lukovi sestry, ale hlavni bydliste ma asi zde. Take musel absolvovat dost tezkou debatu ohledne valky. Tezka byla proto, protoze kazdy ma zcela odlisne nazory. Ann zastava nazor, ze valka by byt nemela a jedinne, s cim se da jakztakz souhlasit je nazor, ze USA si tim polepsi ekonomicky, ale to se zatim nevi.

Behem dne dobalil Kaja vse potrebne a snazil se vyhledat Hausmanny, kvuli rozlouceni. Bohuzel je nesehnal ani telefonicky ani v praci. Vecer vyrazil na zabavu, vlastne to nebyla klasicka americka zabava, protoze se seslo jwn par lidi v hospode, takze to bylo trochu jako v Cechach. Je zvlastni, ze v Nebrasce se smi v hospode normalne kourit, takze clovek smrdi jako u nas. Nenechava se tu tolik zpropitne jako v Californii, takze je to tu i o nenco jednodussi. Asi po hodine jsme se presunuli na jine misto, kde byla hospoda spojena s tanecnim salem. Karel si vzdy myslel, ze zvesti o tom, jak jsou Americane tlusti, jsou jen prehnane reci. Asi se Nebraska trochu lisi od mist, ktera nyni navstevujeme. Asi 80% zen (chlapu bylo taky dost) melo zrejmou nadvahu a vetsina z nich byla jednoduse vyzrana. Dal si nejake pivko, parkrat si zatancil s oslavenkyni a po pulnoci jsme jeli domu. Je tu trochu rozdil i v muzice, neposloucha se tu pouze funky (jako v Californii), ale i trochu tvrdsi muzika.

22.3.2003
Sobota
Po tezke noci, diky psum, vstaval Petka jiz v sest hodin rano. Cely den stravil u Roye, kde zaroven relaxoval na zahrade a nekdy pracoval.

Dnes Karel nevstaval s uplne cistou hlavou, ale nedalo se nic delat, autobus odjizdel v 8:50. Coleen mu na cestu pripravila trochu jidla, takze by s tim vydrzel asi 14 dni. Pred odjezdem jeste zabehl k Hausmennum, aby se taky rozloucil. Tentokrat mel konecne stesti a zastihl je doma. Vratil se akorat na cas. Probehlo rychle louceni a Jerry ho odvezl na autobus. Bylo to jen tak tak. Takze autobus, jen tak tak ujel. Jerry teda musel Karla narychlo odvezt do dalsi vesnice Potter, kde si karel kupoval listky, aby autobus dohonili. Nastesti se ridic rad kochal, takze jel po stare silnici a oni ho po dalnici snadno dohonili. Tento Greyhound byl o trochu mene pohodlny, nez ten kterym jsme jeli z Redwoodu. Zda se, ze muzou sedacky libovolne posunovat a zde zrejmne ocekavali naval. Taky byl. Karel mel chvilemi spolecnost a chvilemi si vychutnaval pohodli cele dvousedacky. Tak to slo az do Salt Lake City. Tam jsme meli hodinu pauzu, takze pozadal jednu slecnu, aby mu dohlizela na zavazadla, a vyrazil do ulice. Museli jsme si zde vylozit vsechny veci. Dalkove autobusy zde funguji trochu jinak, nez u nas. Autobus jede non-stop a ridici se postupne stridaji, na hlavnich stanicich. Nastoupi novy ridic a stary se vraci opacnym spojem zpatky, takze kazdy se pohybuje jen mezi blizkymi zastavkami (blizky - zde znamena 6 hodin jizdy). Vyuzil zastvaky v Salt Lake City a zasel se kouknout k Murmonskemu Templu. Nastesti byl pomerne blizko autobusove stanice. Pri navratu zjistil, ze lidi jsou serazeni do fronty a kazdy prochazi detektorem kovu a kontrolou zavazadel. Druhou pulhodinu v Salt Lake City tedy stravil ve fronte. Na dalsi cestu byl autobus plny, az do posledniho mistecka. Na dalsi cestu tedy vypravili dva autobusy, coz je bezne reseni v podobnych pripadech. Cesta byla byla pomerne umorna, ale obcas se Karlovi podarilo usnou.

23.3.2003
Nedele
Rano si Petka trosicku prispal. V 11.00 vyrazil na dve hodiny k Royovi, kde dodelal odpadni trubky. Jel s nim i Lukas, a potom vyrazili cekat na Karla.

Preplneny autobus vydrzel, az do Sacramenta, kde byli kolem desate hodiny. Tam nastesti dost lidi vystoupilo, takze cesta do Oaklandu byla pohodlnejsi. V Oaklandu si Karel pockal hodinu na vytouzeny spoj k Petkovi, mezitim se seznamil s jednou divkou z Hawaie. Alespon mame kde bydlet, mozna. Ona se totiz presunula ze skoly na Hawaii, do skoly v severni Californii, takze stale vice chapeme, ze lide jsou ruzni. Kazdopadne nezahalel, a vyptal se na par uzitecnych informaci, ktere jiste upotrebime pri ceste na Hawai. Do San Rafaela prijel presne na cas a tam na nej cekali, jiz dva "homeless". Byli to dobre znami Petka s Lukem, kteri sedeli na zemi a v papirovych sackach meli zabaleno, to co neni dovoleno. Bylo to nejake "tezko" identifikovatelne piti.
Po seznameni s bytovou situaci jsme pripravili nase loze u Toma, a pak jsme vyrazili k Ann, ktera pro nas pripravila "takove mensi dikuvzdani". Petka ji takticky daroval nasi posledni krutu, s tim ze by ji mohla pripravit, pokud chce. Petkovo reseni se ukazalo jako velmi promyslene, nebot Ann nema temer zadne jine stravniky nez nas, takze si krutu stejne postupne snime sami.

24.3.2003
Pondeli

Kuchyn v novem byte

Petka v kuchyni

Obyvaci pokoj

Vyhled
Prvni noc u Toma probehla bez obtizi. Vecer nas uspavaji chroupajici mysi, ktere se tu prohani po celem servisu a rano nas budi Tom, kdyz otevira vrata servisu. Pres den a navecer jsme primo v centru zabavy a vseho deni, takze volba bydlet u Toma se ukazala jako perfektni napad. Slibovana pondelni prace u Jima se bohuzel nekonala, uz to zase presunul na utery, mozna. Nastesti se vedle v Hi-tecu rozbil hydraulicky zvedak aut, ktery je zakopan v zemi, takze prace bylo dost. Pist je dlouhy asi dva metry a je zakopan cely v zemi. Museli jsme ho cely okopat, aby sel vytahnout Destou a opravit. Problemem byla voda, na kterou jsme narazili po metru kopani (dostali jsme se na uroven more), takze jsme ji museli neustale vybirat. Navic byla smichana s olejem, takze to byl "dobrej hnus". Byla to trosicku spinava prace, ale meli jsme ji hned vedle domu, takze jsme mohli odbihat pro obcerstveni. Vecer jsme zajeli do Terra Lindy, kde jsme pokracovali v pojidani nasi kruticky.

25.3.2003
Utery
Ani dnes nam prace s Jimem nevysla, ale snad konecne zitra, by nas mel vyzvednout kolem desate. Zavolali jsme alespon Alovi, ktery se vcera zminil, ze by potreboval s necim pomoci. Dnesek se mu hodil, a tak jsme staveli konstrukci na altanek, kde se bude pnout vino, a dodelavali plot, ktery jiz delal Petka. Vecer jsme se podle tradice zastavili v Terra Linde na kruticku, zbytek jsme si vzali sebou, abychom tam zitra nemuseli a take jsme zkontrolovali maily, protoze nam nejak stavkuje pocitac.

26.3.2003
Streda
Tak dneska nas Jim konecne vyzvedl, samozrejme s hodinovym zpozdenim. Predelavali se armatury do betonu, protoze Jim mel puvodne jinne predstavy. Take jsme udelali nejake dalsi bedneni, ale prace byla vcelku neucelena, protoze Jim neustale nekam odjizdel nebo telefonoval. Hlavni je, ze za to budou penize. Vecer jsme vynechali pravidelnou zastavku u Ann, protoze krutu jsme jiz odvezli a pocitac se nam nejak vzpamatoval, takze jiz muzeme cist e-maily. Tezko rict, jestli funguje po Petkove vecerni "domluve", ale kazdopadne funguje. Petka by ale potreboval nekolik lekci: "Neublizujte svemu pocitaci". Vecer jsme zasli do brazilskeho baru, ktery mame hned za rohem a byli jsme docela prijemne prekvapeni. Hrala tam kapela a lide na brazilske rytmy dost obstojne tancovali, coz neni prilis typicke pro Americany. Kazdou stredu tam probiha vyuka tance, takze musime zjistit, jestli potrebujeme partnerky nebo tam nejake dostaneme. Cestou domu, skoro jiz za ranniho svitani, jsme objevili v postranni ulicce matraci, kterou jsme si privlastnili. Byla dost zanovni a Karel uz nemusi spat na zemi, Petka spi celou dobu na valende.

27.3.2003
Ctvrtek

Nas video koutek
S Jimem to dopadlo obdobne jako vcera, prijel opet s hodinovym zpozdenim a na pracoviste jsme dorazili az po jedenacte hodine. Nejeli jsme svym vozem, a tak jsme si jednoduse objednali obed u Jima. Ma to hlavni vyhodu v tom, ze za nej nemusime platit. V praci jsme se dlouho nezdrzeli, protoze neustale neco chybi nebo porad nevime co delat a hlavne jak.
Vecer jsme si konecne pripojili video-prehravac k nasi televizi, takze mame alespon nejakou zabavu, protoze televizni kabel Tom v servisu nema. Prehravac jsme dostali od Toma, ktery si jej koupil, ale nikdy nepouzil, takze je uplne novy. Take nam prinesl nekolik videokazet s tematiku, kterou se Karel snazil vymitit z materskych skolek. Zitra nam donese snad i neco jineho, preci jenom tema prvnich kazet je, pri slozeni nasi spolecnosti, dosti bezucelne. Dnes nam pribyl take novy pocitac, ktery nam daroval Chrisuv bratr, takze si nyni budeme moci zpracovavat fotografie na nasem stroji. Bohuzel nase stara klavesnice nelze k novemu pocitaci pripojit. Musime tedy pockat nez si koupime novou nebo aspon redukci na konektor.

28.3.2003
Patek
Na dnesek si Jim posadil latku hodne vysoko, pry nas vyzvedne jiz po sedme hodine, jelikoz pry nemusi odvazet deti do skoly. Po osme tu byl jako na koni, ale i to byl docela slusny kousek, protoze uz mel nalozena zeleza a prkna. Jeli jsme nasim korabem, protoze Jim musi byt ve tri doma. Opet jsme bojovali s mnozstvim zeleza, predelavali se opet nejake "malickosti". Z obeda se Jim vratil s rozhodnutim, ze bude lepsi, kdyz najme firmu, ktera vse udela, protoze on sam si poradne nevi rady. Nastesti rekl, ze nam daval spatne instrukce a ze to teda neni nasi vinnou. Az se vse vyresi budeme dale pokracovat, takze na nas nezanevre. Okamzite jsme zacali rozjednavat dalsi moznosti vydelku. Zitra budeme malovat Hi-Tec zvenku, bohuzel jen celni stranu.

29.3.2003
Sobota

Hi-tec Porsche servis

Chris (Tomuv spolupracovnik)

Roy a Rechee
Hned rano jsme zacli s natiranim Hi-Tecu. Vse slo pomerne jednoduse, jelikoz nam Chris poridil leseni. Nebylo to klasicke leseni, ale spise kozy, mezi ktere se daji polozit dlouhe podlazky. Jelikoz pracujeme jako dablove, byli jsem jiz ve dve hotovi. Devonovi se jeste nepodarilo opravit hydraulicky pist, takze dodelani jamy pro pist a jeho dodatecna momtaz jsou zatim v nedohlednu. Nedeli pojmeme odpocinkove a na pondeli jsme domluveni s Iwonem, ktery predelava kuchyn. Bude potrebovat zabudovat linku a par mensich uprav, takze si alespon oddelame ucet za plyn, doufame v to! Vecer se take zastavil Roy, dalsi zdroj prace, ale byl ponekud "unaven", protoze oslavoval prestehovani sve instalaterske firmy.

30.3.2003
Nedele

Plaz vypada opravdu lakave

Petka na plazi

Karel na plazi

BBQ prostor u plaze
Nadherna nedele, takze podle vcerejsi domluvy vyrazime na "Stinson Beach". Luk s Alexou nas vyzvedli po devate hodine. Cestou se koupilo par veci na mensi BBQ a samozrejme pivko, vse bylo idealni. Jenom Luk neustale pospichal, protoze chtel zabrat nejlepsi BBQ misto. Na plazi bylo nadherne, no proste konec brezna. Znate to! Trosicku jsme se prismahli a dokonce jsme byli i mezi par odvazlivci, kteri vlezli do vody bez neoprenu. Ocean v tomto obdobi, ale spise celorocne, je opravdu ledovy, takze to neni na zadne dlouhe plavani. Plaz byla opravdu preplnena, kazdy chtel vyuzit krasneho vikendu u vody. Dokonce zde bylo i hodne devcat, ale budeme muset vice zapracovat v taktice seznamovani. Prijelo za nami par Lukovych pratel, takze se vydarilo i BBQ. Zdrzeli jsme se az do sesti hodin, protoze bylo stale prijemne teplo. To je taky nase jedinna zachrana, protoze predni okenko nase sportaka, od doby kdy jsme ho zpravovali, prestalo totalne fungovat a je permanentne otevrene.

31.3.2003
Pondeli

Doktor Richard

Mistni poklad
Na dnesek bylo domluveno, ze prijdeme pomoci Iwonovi s kuchynskou linkou. Pozdeji pozadavek zmenil i na polozeni sadrokartonu za linku. Jelikoz Iwon nemel pujcene auto, tak jsme sadrokartonove desky vezli nasim. Kdyz jsme vyndali zadni sedacky, tak sadrokartonova deska 8x4 stopy, se tam vesla uplne presne. Asi bylo pro tento ucel navrzene. Rastr, samozrejmne dreveny, nebyl moc rovny a na nekolika mistech jej presahovala instalace. Iwon si navic vymyslel, ze tam kde budou se skrinky budou dotykat zdi, bude nosny pruh preklizky. Takze stena nebude jen sadrokartonova, ale nastridacku. Delali jsme to cely den a vypadalo to dost hrozne. Navic si vecer vsimnul, ze je ve zdi dira na miste, ktere bude videt a ze jsme tu desku meli, pres vycnivajici odpadni trubku, vyboulit. Pro nej neni moc jednoduche delat, protoze nema moc rozmysleno, jak co chce a tak behem prace meni plany.
Vecer jsme doma objevili, ze behem dne nam nekdo prinesl redukci na klavesnici, takze si uz budeme moci zapojit nas novy pocitac. Vecer se u Toma (u nas) jako obvykle sesla spousta znamych i zajimavych lidi. Take sem chodi jeden detsky psycholog, z ktereho si Tom dela neustale srandu. Ma tmavou plet, takze ho neoslovuje jinak nez negr a porad mu podsunuje, ze dela svou praci jen proto, aby mohl obtezovat male holcicky a mozna i hlapce. Kazdopadne Richard (tak se jmenuje) take chodi k Tomovi vykurovat jejich zeleny zazrak a popit par budiku. Pritom vypravi nechutne vtipy z sve branze.